1. » kontakt
  2. » oferta
  3. » strona główna

znajdujesz się: studia » studia nowy targ » podhalańska państwowa wyższa szkoła zawodowa w nowym targu
Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu

up
down

O Uczelni

Zobacz też:

» O Uczelni
» Kontakt

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu powstała w 2001 roku, jako pierwsza w Polsce uczelnia utworzona na wniosek samorządu województwa. Wniosek ten przygotowali zgodnie Marszałek Małopolski, starostowie Nowotarski i Tatrzański oraz burmistrzowie Nowego Targu i Rabki. Przymiotnik „Podhalańska” w nazwie Uczelni umieszczono nieprzypadkowo: umożliwia ona dobre wykształcenie góralskim córkom i synom, a jednocześnie chroni i rozwija góralskie korzenie Skalnego Podhala, Spiszu, Orawy i Ziemi Gorczańskiej.
    Funkcję rektora od powstania Uczelni aż do dnia dzisiejszego piastuje profesor Stanisław Andrzej Hodorowicz. Były prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, znany chemik – krystalograf, członek Komitetu Noblowskiego w dziedzinie chemii – ale i góral z Bukowiny Tatrzańskiej, polowac, taternik, gwarowy gawędziarz. Jak nikt inny potrafi wpisać nowoczesny byt – „Podhalańską Wyższą” (tak mówią o nas na Podhalu) – w góralskie otoczenie.
    A otoczenie mamy jedyne w swym rodzaju. Jesteśmy najwyżej w Polsce położoną uczelnią wyższą. Budynki stoją na zboczach Gorców, na wysokości 615 m n.p.m. Z okien Uczelni widać pod nami Nowy Targ, na południu pełną panoramę Tatr z Gerlachem, Rysami i Giewontem, na południowym wschodzie Pieniny z Trzema Koronami, na zachodzie samotną Babią Górę. Latem przed uczelnią przechodzą turyści zdążający na Turbacz, zimą gołym okiem widzimy górną stację kolejki na Kasprowym Wierchu, białą kreskę trasy narciarskiej na Nosalu i światła wyciągów w Białce Tatrzańskiej. Cztery grupy górskie i cztery parki narodowe w zasięgu oka i w zasięgu ręki...
    Ponad 80 %  naszych studentów pochodzi z regionu Podhala, ze wsi i małych miasteczek. Często podjęcie nauki blisko miejsca zamieszkania jest dla nich jedyną możliwością zdobycia wyższego wykształcenia. Jednak pozostali to studenci z odległych zakątków Polski, którzy wybierają naszą Uczelnię ze względu na jej urokliwe położenie.
    Ale i poziomem kształcenia przyciągamy studentów. Uczą u nas profesorowie krakowskich uczelni. Umowy patronackie zawarte z krakowskimi uczelniami wyższymi, m.in. z Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Wychowania Fizycznego, Uniwersytetem Ekonomicznym, Politechniką Krakowską zapewniają wysoki poziom kadry oraz możliwość dalszych studiów w Krakowie. Obecnie Uczelnia zatrudnia blisko 200 pracowników, w tym ok. 170 dydaktycznych.
    Zaczynaliśmy siedem lat temu od 300 studentów filologii polskiej, pielęgniarstwa, fizjoterapii oraz turystyki i rekreacji. Dzisiaj kształcimy ponad 2000 studentów (w tym w systemie stacjonarnym ok. 1200), także na ratownictwie medycznym oraz architekturze i urbanistyce. Od nowego roku akademickiego uruchamiamy ochronę środowiska oraz stosunki międzynarodowe (specjalność integracja europejska) - pierwsze w Polsce studia realizowane wspólnie przez wyższą szkołę zawodową i uczelnię akademicką; licencjat u nas, a magisterium na Uniwersytecie Jagiellońskim.
    Studenci nie tylko się uczą. Na terenie Szkoły działają AZS, Uczelniany Klub Sportowy REKREO, Klub Uczelniany Sportów Zimowych KUSZ, Formacja Taneczna MORION; swoją działalność powoli rozwija Duszpasterstwo Akademickie. Pasje naukowe pogłębiają studenci w ramach kół naukowych fizjoterapii, polonistyki (w tym sekcje dialektologiczna, filozoficzna, literacka, regionalistyczna, teatrologiczna), pielęgniarstwa, architektury i sztuki w turystyce.
    Rośnie majątek Uczelni. Oddany do użytku w 2004 r. obiekt o łącznej powierzchni ponad 5000 m2 zawiera m. in. kilkadziesiąt nowocześnie wyposażonych sal wykładowych i ćwiczeniowych, bibliotekę (zawierającą ok. 13000 woluminów), dygestoria, laboratoria językowe i komputerowe, a także salę do fitnessu, masażu oraz siłownię. Już dzisiaj jednak jest za ciasny. Budujemy więc Centrum Dydaktyczno-Biblioteczne (wartość inwestycji ok. 47 mln zł). W budynku znajdą się aula na 600 osób (będzie dzielona ruchomymi przegrodami na 4 nowoczesne sale wykładowe), pomieszczenia biblioteki z czytelnią, kilkanaście sal dydaktycznych, podziemny parking i zaplecze gastronomiczne. Do części budynku wprowadzimy się już w tym roku.
     Cały majątek Uczelni powstaje z darowizn samorządów. Samorząd Małopolski dotuje nas ze swego budżetu oraz zapewnia wsparcie środkami strukturalnymi UE, Powiat Nowotarski przekazał nam 2,5 ha gruntów z budynkami (a w trakcie przekazywania jest dalsze 6 ha gruntów), a gminy Podhala, Spiszu i Orawy od lat dobrowolnie opodatkowują się złotówką od mieszkańca (ewenement w skali kraju), by wspomóc „swoją” Uczelnię.
    „Podhalańska Wyższa” stara się Podhalu odwdzięczyć. Pełnimy rolę ważnego ośrodka kulturowego i naukowego na Podhalu. Uroczysty strój rektora to strój zbójnickiego harnasia, a berło rektorskie to zbójnicka ciupaga. W ciągu 7 lat działalności zorganizowaliśmy kilka konferencji naukowych, w tym trzy o zasięgu międzynarodowym. W trosce o zachowanie dziedzictwa Podtatrza szczególny nacisk kładziemy na organizację konferencji o tematyce regionalnej (m.in. dotyczącej gór i góralszczyzny, zbójnictwa, życia i działalności Augustyna Suskiego). Wydaliśmy słownik gwary orawskiej i słownik gwary Skalnego Podhala, oraz antologię poezji góralskiej. Uruchomiliśmy jedyne w Polsce studia podyplomowe z zakresu edukacji regionalnej na Podtatrzu. Wykorzystując posiadane zaplecze naukowo – dydaktyczne Uczelnia objęliśmy opieką merytoryczną Uniwersytety III Wieku w Rabce-Zdroju i Nowym Targu. Co tydzień dla grupy kilkudziesięciu seniorów prowadzone są na Uczelni zajęcia z różnych dziedzin nauki.
Uczelnia wykorzystując potencjał studiującej młodzieży corocznie współorganizuje Podhalański Bieg Narciarski. Samorząd studencki kilka razy do roku urządza akcje krwiodawstwa wśród studentów PPWSZ. Do tradycji nowotarskiej wchodzą również Podhalańskie Juwenalia organizowane przez naszych żaków, w których współuczestniczą mieszkańcy Miasta i regionu. Wespół z Podhalańską Wspólnotą Samorządową prowadzony był cykl wykładów znanych przedstawicieli świata nauki i polityki, skierowany do lokalnej społeczności.
    Zapraszamy młodych na studia na Podhalu, a nieco starszych na posiady przy kominku i góralską harbatkę.
Hej!

» Więcej kryteriów

test